Upgrade to pro and remove ads

London and Southern Counties (Fourth Section)




Future Events

Past Results

Date Winner Conductor Test Piece
18 Mar 2023 Putney & Wimbledon Sam Topp Hungerford Town
20 Mar 2022 Hangleton Richard A. Baker Argos
21 Mar 2020 Cancelled due to coronavirus outbreak https://www.4barsrest.com/news/39104/london-southern-counties-regional-championship-cancelled
17 Mar 2019 Simon Langton Brass Keith Twyman Stantonbury Festival
18 Mar 2018 Bradwell Silver Brian Keech World Tour
19 Mar 2017 Regent Community Brass Chris Bearman St. Andrews Variations [Fernie]
20 Mar 2016 Castleton Brass Peter Ryan The Journal of Phileas Fogg
22 Mar 2015 City of Norwich Andrew Craze An English Pastorale
16 Mar 2014 Jubilee Brass (Oxford) Cliff Sadler Three Spanish Impressions [Fernie]
17 Mar 2013 Simon Langton Brass David Cutting Devon Fantasy
17 Mar 2012 Amersham Paul Fisher English Folk Song Suite
20 Mar 2011 LGB Brass Ian Stewart Prelude, Song and Dance
20 Mar 2010 Battle Town Jon Penton Saint-Saëns Variations
22 Mar 2009 Battle Town Jon Penton The Talisman [Hughes]
16 Mar 2008 Hemel Hempstead Graham Weeks Four Cities Symphony
18 Mar 2007 Chalgrove Michael Pegram The Seasons [Wilby]
19 Mar 2006 Thundersley Brass Keith Schroeter Anglian Dances
20 Mar 2005 Norfolk Wherry Brass Andrew Craze Divertimento [Kelly]
21 Mar 2004 Waterbeach Brass James Utting Partita [Gregson]
16 Mar 2003 Great Yarmouth Brass Stuart Philpot Lydian Pictures
17 Mar 2002 Sandhurst Silver Roger Burke Suite in Bb [Jacob]
18 Mar 2001 Sandhurst Silver Roger Burke Sinfonietta Pastorale
19 Mar 2000 Canterbury Youth David Cutting The Haslemere Suite
14 Mar 1999 Canterbury Youth David Cutting Indian Summer
14 Mar 1998 Stonesfield Terry Brotherhood Scenes from a Comedy
15 Mar 1997 Brent Brass Phillip Littlemore Pennine Moors
03 Mar 1996 Southend Andrew Hurrell Mexican Fiesta
05 Mar 1995 Southend Andrew Hurrell Little Suite for Brass [Arnold]
06 Mar 1994 Wrentham Marilyn Zipfel The Journeyman
07 Mar 1993 KM Medway 'B' Mervyn Andrew Impromptu
01 Mar 1992 Ellesborough Silver Duncan Wells The Seafarers
03 Mar 1991 Tadley Concert Paul Chapman Four Fors for Brass
04 Mar 1990 Hyde Guy Jarvis Summer Fantasy
05 Mar 1989 Mid Sussex Brass Arthur Chapman Suite for Brass [Davis]
06 Mar 1988 Castle Point Brass Malcolm Lewis Stantonbury Festival
01 Mar 1987 Sandy Silver Robert Prew Overture to Youth
02 Mar 1986 Regent Brass Paul Fensom Four Impressions for Brass
03 Mar 1985 Horsham Borough Bill Geldard (B.E.M.) A Malvern Suite
04 Mar 1984 Kent Police Alan Collins Divertimento [Ball]
13 Mar 1983 Sundon Park (Luton) G. Boswell First Suite in Eb [arr. Herbert]
14 Mar 1982 Due to the large entry (34 bands), in this year B&H divided the LSC fourth section contest into two sections of 17, divided geographically by the River Thames. Following standard rules, two bands from each sections were invited to the finals. Results are shown in the individually labelled sections.
01 Mar 1981 London College of Music David Evans Fantasy for Brass Bands [Wiggins]
09 Mar 1980 South West Herts Clifford Jones Overture to Youth
11 Mar 1979 Ercol Walter Rees Blenheim (Heroic Overture)
12 Mar 1978 Solent Concert 'B' Henry Capper Mexican Fiesta
13 Mar 1977 Bedford Town Terry Hext Hungarian Fantasy
21 Mar 1976 Brackley & District Les Taylor Voices of Youth
16 Mar 1975 Sundon Park (Luton) George Crossland The Seasons [Carr]
17 Mar 1974 Uckfield Band Stephen Johnson Four Little Maids
18 Mar 1973 Welwyn Garden City D. Aubrey St. Michael's Mount
19 Mar 1972 Yarnton Mervin Hughes The Rising Generation
21 Mar 1971 Stevenage A. R. J. Alexander The Ancient Temple
08 Mar 1970 South West Herts Youth Clifford Jones London River
1969 Petite Suite de Ballet
10 Mar 1968 Threshold
12 Mar 1967 Harlow Youth Cyril Suckling A Garland of Classics
1966 Cancelled at short notice.
03 Apr 1965 Woburn Sands Silver William Axby English Suite [Lovelock]
04 Apr 1964 Hitchin Matt Robertson A Rural Suite
06 Apr 1963 Watneys Silver Albert Meek Four Little Maids
14 Apr 1962 Bethnal Green Silver Cyril Suckling Contest Day
15 Apr 1961 East Berks Jack Clark Suite in Bb [Purcell]
02 Apr 1960 Chobham Ernest Brown The Princess and the Poet
11 Apr 1959 Heath Excelsior James E. Pryme A Souvenir of Shakespeare
08 Mar 1958 Tadley Silver Gideon West The Joy of Youth
13 Apr 1957 Spring Gardens George Watkins The Black Prince
07 Apr 1956 Bletchley Town William Axby A Summer Day
02 Apr 1955 Clacton Town Ernest Hall Midsummer Eve
03 Apr 1954 Chinnor Silver Don Lewis Beautiful Britain
28 Mar 1953 Welwyn Garden City Arthur Irons Country Sketches
05 Apr 1952 Yiewsley & West Drayton George Turner Wayside Scenes
21 Apr 1951 Tunbridge Wells Home Guard A. Weller The Call of Youth
25 Feb 1950 Tadley Silver G. Turner May Day
09 Apr 1949 Tadley Silver G. Turner Pride of the Forest
07 Feb 1948 Medway Imperial Silver F. W. Preston Three Songs without Words
26 Apr 1947 Cable & Wireless Messengers Arthur Irons Divertimento [Ball]
Great Britain National Contest Great Britain Area Contests




Printed from https://brassbandresults.co.uk/