Upgrade to pro and remove ads

NSW State Championships (D Grade)





Future Events

Past Results

Date Winner Conductor Test Piece
27 Aug 2023 City of Orange Brass Band Philip Rees
28 Aug 2022 City of Orange Brass Philip Rees The Brave
2020
25 Aug 2019 Central West Brass Matthew Gately Petite Suite de Ballet
26 Aug 2018 Brisbane Waters Michael Forsyth Voices of Youth
27 Aug 2017 Brisbane Waters Brass Michael Forsyth Hymn to the Fallen
21 Aug 2016 Blue Mountains City Band Volker Schoeler Tantum Ergo
22 Aug 2015 South West Sydney Brass Eddy Claxton The Songs they Took to War
30 Aug 2014 Manly District Band Damian Butler Dear Lord and Father
24 Aug 2013 Brisbane Water Brass Robert Thompson Hymn for Diana
26 Aug 2012 Armidale City Band David Brown Hymn Tune: Martyn
24 Sep 2011 Newcastle PCYC Brass Band Teena Wallace Amazing Grace
26 Sep 2010 Newcastle PCYC Brass Band Teena Wallace Lloyd [arr. Lovatt-Cooper]
22 Aug 2009 Brisbane Waters Brass Jonathan Gatt The Haslemere Suite
06 Sep 2008 City of Holroyd Shaun Yow Partita for Band - Postcards from Home
26 Aug 2007 Bankstown City Brass Rae Forrester
27 Aug 2006 Waratah Brass Newcastle No 2 Conrad Curry Indian Summer
03 Sep 2005 Yagoona District Band Norman Short Homage to Pharaoh
12 Sep 2004 St. Marys Band Club Robert Pearce Partita [unknown composer]
14 Sep 2003 Yagoona District Band Ian Stenning Sounds of Brass Suite
14 Sep 2002 Armidale City Band David Brown Devon Fantasy
08 Sep 2001 Bankstown City Brass Band Marcus Salone A Rural Suite
22 Sep 2000 Manly District Band Michael Philpott Pennine Moors
12 Sep 1999 Armidale City Band Jason Katsikaris The Loaded Dog
19 Sep 1998 Parramatta City Band Steve Nolan Voices of Youth
07 Sep 1997 Cardiff North Lakes Alan Meldrum Partita [Gregson]
07 Sep 1996 Orange P.C.Y.C. Harry Sloggett In Switzerland
17 Sep 1995 Liverpool City (NSW) Alex Clulow Sounds of Brass Suite
04 Sep 1994 Toronto Brass Michael Bell Summer Fantasy
11 Sep 1993 St. Mary's District Juniors Ken Bradley A Rural Suite
12 Sep 1992 Toronto District Michael Bell Episodes for Brass [Hanmer]
07 Sep 1991 Bankstown City Juniors Warwick Sands A Northumbrian Suite
01 Sep 1990 Yagoona District Band David Astin Episodes for Brass [Hanmer]
09 Sep 1989 Orange PCYC Band Harry Sloggett A Czech Fantasy
24 Sep 1988 Warringah Concert Brass Jack Saunders A Malvern Suite
20 Sep 1987 Warringah Concert Brass Jack Saunders Normanby
11 Oct 1986 Blue Mountains City Chris Bourne Partita [unknown composer]
13 Jul 1985 Moree District Laurence Rowe Excelsior [Hanmer]
22 Sep 1984 Gunnedah Shire Band Stan Priestley Music for Greenwich
09 Oct 1983 Blue Mountains City Ken Duff
25 Sep 1982 Bankstown City Brass Band Gordon Richmond This Island Home
03 Oct 1981 Kogarah Municipal Reg Bishop Three Songs without Words
27 Sep 1980 Trinity Grammar School (Summer Hill) Bruce Hicks Oasis
22 Sep 1979 C.B.H.S. Lewisham Bruce Hicks The Passing Hours
23 Sep 1978 C.B.H.S. Lewisham Bruce Hicks A Rural Suite
01 Oct 1977 East Hills High School Brian McGuinness Doon Valley
02 Oct 1976 Miners Federation (Wollongong) John Flynn
15 Jun 1975 Toronto District Dennis Babbage
15 Jun 1974 N S W Railway Institute Ted Simons
10 Jun 1973 Taupo Citizens (N Z) A. T. Donaldson
11 Jun 1972 Harbord Diggers R S L Youth Mal Anderson
13 Jun 1971 Campbelltown - Camden Harold Pollard
14 Jun 1970 St.Patrick's College (Sutherland) Keith Kellett American Sketches
28 Sep 1969 Gladesville R S L Keith Kellett
15 Sep 1968 Waverley Municipal Cliff Goodchild This Island Home
14 Sep 1967 Bankstown Municipal Bill Greaves Everybody's Child
08 Oct 1966 Sydney Advent Les Bragg Rufford Abbey
02 Oct 1965 Campbelltown - Camden Harold Pollard An English Suite [M. Ball]
04 Oct 1964 Blue Mountains City Wilf Dyason Indian Summer
08 Jun 1963 Gosford Shire Alex Clulow
29 Sep 1962 City of Newcastle C M F Charles Partridge Rhapsody on Negro Spirituals
02 Oct 1960 Lithgow City Ted Simons
04 Oct 1959 Bankstown Municipal Colin Dunton
03 Oct 1958 Bankstown Municipal Harold Hastings
25 Jan 1950 Mildura District Unknown
1949
03 Oct 1948 Hurstville Municipal Jim Huggett
1947
23 Apr 1946 Wollongong Boys Alf Trehair
08 Apr 1939 Bolgownie Town Ted Simons Recollections of Weber
27 Jan 1937 Glebe District Silver J. Walsh
26 Jan 1936 Gosford Shire Dick Wells In Days of Old
26 Jan 1935 Wellington Town (NSW) Charles Knight
26 Jan 1934
26 Jan 1933
24 Jan 1932 Westmead Boys Home Jock Herron Gems of Old England
24 Jan 1931 Mittagong Town R. Powell A Summer Day
Australian State Championships




Printed from https://brassbandresults.co.uk/